İSG Kursu | Elazığ | Dost Akademi 

ELAZIĞ İSG KURSU

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI NEDİR?

İş Güvenliği Uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetki almış eğitim kurumlarından eğitimi alan ve yine aynı bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olan kişilere verilen ünvandır.

ELAZIĞ İSG KURSUNDA KİMLER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLİR?

 • Mühendislik Fakültesi Mezunları,

 • Fen Fakültesi Fizik Kimya ve Biyoloji bölümlerinden mezun olmuş olan kişiler,

 • Teknik Eğitim Fakültesi mezunları,

 • İş Sağlığı ve Güvenliği önlisans mezunları, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş İSG Eğitim Kurumlarından eğitim alarak ilgili sınava katılabilir ve başarılı olmaları durumunda İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.

ELAZIĞ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLMEK İÇİN NASIL BİR EĞİTİM ALINMALIDIR?

İlgili Bakanlık tarafından belirlenen eğitim mevzuatı çerçevesinde, 

 • 90 saat uzaktan eğitim (internet erişiminizin olduğu her yerden eğitiminizi alabilirsiniz)

 • 90 saat yüz yüze eğitim (Tüm derslere aktif katılmalısınız; sadece 6 saat devamsızlık hakkınız vardır)

 • 40 saat uygulamalı eğitim alınmalıdır.

İSTEDİĞİM EĞİTİM KURUMUNDAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİMİ ALABİLİR MİYİM?

Hayır; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından İş Güvenliği uzmanlığı eğitimi alabilirsiniz. Elazığ Dost Akademi, ilgili Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş İSG Eğitim Kurumudur. 

Lütfen görüştüğünüz farklı kurumlar olur ise, Yetkili İSG Eğitim Kurumu olduklarına dair Yetki Belge numarasını sorunuz. 

Maalesef ki, son zamanlarda, yetkisiz kişi ve kurumlar tarafından İSG uzmanlığı eğitim kayıtlarının alındığını ve öğrencilerin mağdur edildiğini duyuyoruz. Bu şekilde bir mağduriyet yaşamamak için Elazığ Dost Akademi gibi kurumsal ve Bakanlık sayfasında yetkili olduğu görünen kurumları tercih ediniz. 

ELAZIĞ İŞ GÜVENLİĞİ KURSUNA KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

 • Mezuniyet Belgeniz (E-devlet üzerinden alınacak)

 • Kimlik suretiniz (Arkalı önlü, okunaklı)

 • Ekli dilekçe (Islak imzalı) yi tarafımıza, mail ile (bilgi@dostakademi.com.tr) yada elden şubelerimize teslim etmek suretiyle kaydınızı oluşturabilirsiniz. 

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINIFLARI NELERDİR?

 • C Sınıfı 

 • B Sınıfı 

 • A Sınıfı olmak üzere üç sınıf vardır.

"Kimler İş Güvenliği Uzmanı olabilir?" başlığında anılan kişiler, öncelikle C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.

C sınıfı İş Güvenliği Uzmanları, az tehlikeli işyerlerinde,

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları, az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde

A sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ise çok tehlikeli işyerleri de dahil olmak üzere tüm işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanlığı hizmeti verebilirler.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ VAR MIDIR?

İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikanızın geçerlilik süresi, ilk belge tahsis tarihinden itibaren beş yıldır. Beşinci yıl sonunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına E-devlet üzerinden Vize başvurusu yapmalı ve belge yenileme ücreti ödemelisiniz. Vize işlemini yaptırdığınız her dönem için ilave beş yıl boyunca belgenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NASIL OLUNUR?

C sınıfında 3 yıl aktif olarak uzmanlık yapanlar, ilgili Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş İSG Eğitim Kurumlarından gerekli eğitimi alarak B Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına katılır ve başarılı olması durumunda Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmaya hak kazanır.

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLMAK NASIL MÜMKÜNDÜR?

B Sınıfında 4 yıl aktif olarak çalışan iş güvenliği uzmanları, yine ilgili Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumlarından A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı temel eğitimi alarak, A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmeye hak kazanırlar; A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olmaları durumunda A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazanırlar. 

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLMAK İÇİN 3 YIL TECRÜBE ŞART MIDIR?

"Kimler İş Güvenliği Uzmanı olabilir?" başlığında yer alan Lisans mezunları, Tezsiz yada Tezli İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans programından mezun olmaları durumunda, direkt olarak B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına katılma hakkı kazanırlar. İSG Tezsiz Yüksek Lisans mezunlarının, Bakanlık onaylı İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumlarından her hangi bir eğitim almalarına gerek bulunmamaktadır

A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLMAK İÇİN 4 YIL TECRÜBE ŞART MIDIR?

İş Güvenliği uzmanı olabilen lisans mezunları, İSG Alanında Doktora yapmaları halinde, direkt olarak sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına giriş hakkı kazanırlar. Doktora eğitiminin meşakkatli bir süreç olması dolayısıyla pek karşılaştığımız bir durum değildir. 

Ülkemizde en çok karşılaşılan durum, Lisans mezunlarının Uzaktan - Tezsiz İSG Yüksek Lisans eğitimi alarak direkt olarak B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına hak kazanmaları şeklindedir.

-Elazığ Sivrice İSG Eğitim merkezleri,

-Elazığ Palu İş Güvenliği eğitimi,

-Elazığ Maden İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu,

-Elazığ Kovancılar isg eğitim sertifikası,

-Elazığ Keban İSG Kursları,

-Elazığ Karakoçan iş güvenliği sertifikası,

-Elazığ Baskil iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri,

-Elazığ Arıcak İş güvenliği eğitimi,

-Elazığ Alacakaya isg kursu,

-Elazığ Ağın iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri,


 

© Copyright | Dost Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları | 2012 - 2020 |

DOST_kalem.png

 Kurumsal Çözüm Ortağı Kobi Analiz A.Ş.